جوش سر به سر میلگرد

جوش سر به سر میلگرد

جوش سر به سر میلگرد، یک روش جوش میلگرد می‌باشد که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است. از روش هایی که برای جوش میلگرد میتوان به کار برد، می‌توان به روش همپوشانی که برای میلگرد هایی با قطر کم، روش مکانیکی و سر به سر میلگرد برای میلگرد هایی با قطر بیشتر اشاره کرد.

جوش سر به سر میلگرد، یک روش پرطرفدار و کارآمد برای جوش میلگرد می‌باشد که نسبت به دیگر روش های جوش میلگرد، دارای مزایای بیشتری است.

اجرای جوش سر به سر میلگرد، با بالاترین کیفیت توسط گروه صنعتی ما در سراسر کشور صورت می‌گیرد. جوش سر به سر میلگرد به نام فورجینگ جوشکاری نیز شناخته می‌شود. روش جوش سر به سر میلگرد یا فورجینگ جوشکاری، در ابتدا در کشور کانادا ابداع شد و پس از آن در کشور های دیگر شناخته شد و توسعه یافت.

نحوه اجرای جوش سر به سر میلگرد

برای اتصال دو میلگرد به یکدیگر با روش جوش سر به سر میلگرد، یک سر میلگرد ها را روبروی یکدیگر قرار داده و تا زمانی که به حالت پلاستیکی در بیایند، آن ها را در دمای بالا حرارت می‌دهند؛ زمان حرارت دهی به قطر میلگرد ها بستگی دارد. حرارت میلگرد ها به ذوب شدن آن ها ختم نمی‌شود و تنها به حالت خمیری در می‌آیند. میلگرد ها در حالت خمیری انرژی فعالسازی لازم برای جوش خوردن را به دست می‌آورند. در این حالت فشار دادن دو سر میلگرد خمیری به یکدیگر، باعث برقراری پیوند مولکولی شده و یک اتصال محکم بین سر به سر میلگرد ها شکل می‌گیرد.

مزایای جوش سر به سر میلگرد

انجام دادن این روش، کار پیچیده ای نیست و دسترسی سختی ندارد؛ تنها نکاتی که لازم است حین فرایند جوش سر به سر میلگرد رعایت کرد، داشتن دقت و تمرکز بالا، برای یک نتیجه مطلوب در جوش دادن می‌باشد. راحتی فرآیند جوش سر به سر میلگرد، به دلیل عدم نیاز به ماده واسطه و محرک خارجی برای جوشکاری می‌باشد.

انجام دادن فرآیند جوش سر به سر میلگرد، دارای کنترل کیفیت می‌باشد که این کنترل باعث می‌شود که فرآیند جوش میلگرد ها، بدون عیب و مشکل صورت بگیرد.

در روش جوش سر به سر، استحکام، مقاومت کششی و فشاری محل اتصال میلگرد ها، نسبت به قسمت های دیگر میلگرد بالاتر می‌رود.

در روش جوش سر به سر میلگرد، محل اتصال تقریباً حجمی برابر دیگر قسمت های میلگرد خواهد داشت، که این امر موجب جلوگیری از سنگین شدن و افزایش وزن میلگرد ها می‌شود.

در این روش، تولید ضایعات میلگرد ها نسبت به روش های دیگر کمتر است، که به معنای عدم خوردگی و مصرف میلگرد ها در روش جوشکاری فورجینگ می‌باشد.